• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Deal Seeking Mom

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Top Amazon Deals
  • All Amazon Deals
  • Other Deals
  • Free Stuff

The Toilet Paper Principle: Stock-Up Price For TP

June 22, 2010 by Tara Kuczykowski 120 Comments


Let’s talk toilet paper for a moment. It’s definitely a necessity, and I personally find it to be one of the most difficult items to stockpile. Deals have been somewhat scarce lately, and in addition, it’s just darn hard to figure out whether you’re really getting bargain on it. With double rolls and ultra packs, etc., how do you know if you’re paying a reasonable price or not?

Reader Beth left this tip on my recent Target and CVS Savings post that makes it super easy to tell if a sale price on toilet paper is worthy of stocking up or not. It shall forever be known as the “Toilet Paper Principle” here on Deal Seeking Mom!

Look at the front bottom of the toilet paper package to determine the total square feet. Now insert a decimal point in this number two places to the left. If the cost of the package minus coupons is less than or equal to this figure, it’s a decent deal — basically $0.01 or less per square foot!

Example:

TP #1 = 400 sq. ft.; price = $6; stock-up price $4, so not a fabulous deal.
TP #2 = 650 sq. ft.; price = $5; stock-up price $6.50, so definitely a bargain!

Thanks so much, Beth, for sharing this simple concept!

Do you have any similar tips and tricks that you use to determine whether a price on a product is a stockpile deal?

Filed Under: saving money Tagged With: tips and tricks, toilet paper deals

Previous Post: « New $1/1 Tropicana Trop50 Printable Coupon + More
Next Post: Vistaprint: 140 FREE Custom Address Labels Returns »

Reader Interactions

Comments

  1. Lauren

    June 22, 2010 at 2:35 pm

    Not completely ‘necessary’, you can always go the family cloth route :D We haven’t, my husband didn’t like the idea…but it is getting tempted, at least for the ladies for number 1! we use cloth diapers and I prefer cloth pads too… avoids throwing stuff out all the time. Toilet paper really bugs me to be constantly flushing money! :D

    Reply
    • Ashlee

      June 22, 2010 at 3:47 pm

      I have never heard of the family cloth! I think I actually might try this- just for pee though. I already do several loads a week for cloth diapers so I can just wash them at the same time.

      Reply
      • Lauren

        June 22, 2010 at 3:57 pm

        I always figured that you’re doing the wash, a few clothes aren’t going to even make a difference in those costs :D

        Reply
    • Amanda

      July 4, 2010 at 10:20 pm

      I know lots of people that do family cloth! They just have a little trash can with a lid next to the toilet and they put their cloth in there after it’s been used. Then it gets washed when cloth diapers do, or whatever.

      I’ve long since wanted to try it, but dh is not on board. I think I will very soon start doing it for myself and the kids anyway. ;)

      Reply
  2. Carrie

    June 22, 2010 at 3:38 pm

    genius!

    Reply
  3. liz g

    June 22, 2010 at 3:41 pm

    What’s with all these picky men and tp? LOL Their precious little bottoms deserve only the finest, apparently! lol

    Reply
  4. Jeanna

    June 22, 2010 at 4:10 pm

    With travel this summer. Kroger has Angel Soft .99 for four single rolls. Matched with .50 off coupon doubled equals free toliet paper.

    Reply
  5. Stacy Vernon

    June 22, 2010 at 4:56 pm

    FYI: White cloud coupons has been the recent issues of All You! I have purchased it along with the marcel so that I could stock pile. It is hard to stock pile anything with 4 kids in the house + their friends!!! LOL!

    Reply
  6. CJ

    June 22, 2010 at 5:49 pm

    I only have to buy t.p. for myself, not a whole household, so the price of t.p. is one of the few prices I dont really think about, I just buy whatever I can when a see a decent deal.

    Reply
  7. stephanie

    June 22, 2010 at 6:46 pm

    I use cosco brand and it beats the headache that goes along with finding the perfect deal. But now you have my mind thinking…should I be paying more attention! I think I may!

    Reply
    • TeriJ

      July 3, 2010 at 5:39 pm

      Stephanie,
      I use the Costco brand too. I just picked some up on 30June2010 it was 17.99 per 36 pack. Each roll is 53.1 sq feet which makes a case 1911.6 sq feet. If I am doing this formula correctly then it is less than .01 a sq foot. We actually like it better than the “fancy” TP and it does not stop up my toilet. Guess I will be sticking with Kirkland on the TP.

      Reply
  8. April

    June 22, 2010 at 9:56 pm

    Thank you so much…I’ve been looking for an easy way to figure this out!

    Reply
  9. dina

    June 23, 2010 at 1:15 am

    Brilliant!

    Reply
  10. Deb P

    June 23, 2010 at 3:09 am

    This is a wonderful tip! I get so confused with double rolls, giant roll, mega rolls, one ply , two ply, etc……SHEESH! This will definetly help. Thanks for sharing!

    Reply
  11. Tonya

    June 23, 2010 at 7:45 am

    Thank you for the tip on toliet paper. It has always been very confusing!

    Do you have a tip for buying tall kitchen garbage bags?

    Reply
    • Shannen

      June 23, 2010 at 9:03 am

      It would be nice to apply the TB philosophy to garbage bags. I might just try it as I am going out today. Somehow I just dont think I will get the same results. lol

      Reply
  12. Tiffany

    June 23, 2010 at 10:35 am

    My workplace is having a TP drive to collect rolls for the local homeless shelter. We have “teams” trying to compete to get the most rolls. I am looking to get the CHEAPEST TP available right now and could use some help finding deals. They are counting actual rolls, so “double rolls” only count as one, ply also does not matter, so single ply single rolls work fine. I just need to the most rolls for the lowest cost. If anyone knows on any deals this week, please let me know. Stores in my area include Walmart, Target, Hy-Vee, Baker’s (Kroger), Bag N Save, Aldi, and No-Frills. Any coupon game expert’s help would be very much appreciated. Thanks!

    Reply
    • Chriscia

      June 24, 2010 at 2:34 pm

      I was at Office depot and saw that a lot of the Marcal stuff was on clearance. The big 12 pack was $2.xx, so super cheap if you have the coupon. Dollar store could be a good bet as well.

      Reply
      • Sabrina

        July 4, 2010 at 4:33 am

        Does Office Depot accept coupons?

        Reply
  13. Michele

    June 23, 2010 at 5:00 pm

    I truly, only like the Ultra Charmin, I buy cheaper ones, and I always wind up regretting it :-)

    Reply
  14. Lexa

    June 24, 2010 at 2:37 pm

    What’s a good stock up price for paper towels? Would the same math apply? I try to use rags (cheap white washcloths, stained dish towels cut up, etc.) for wiping up spills, but sometimes paper towels are handy for certain messes like bloody meat. I, too, usually buy whatever is cheaper at Costco – both TP and paper towels – now I’m going to start paying better attention!

    Reply
  15. Deb

    June 24, 2010 at 8:35 pm

    What about a stockup price for chicken breasts? I have such a hard time remembering what a good price is. I need to start keeping a notebook but it’s one more thing to carry around.

    Reply
  16. dot

    July 3, 2010 at 10:16 pm

    Goodevening Ladies,
    How funny is this, Saturday night on a holiday weekend, and I’m sitting here reading about TP and our fussy husbands!!!!!!

    LOL!!!!!! Thanks for the great tips. Sometimes my hubby brings home TP from work, ya get crotch-rotch then spend $$$$$ buying expensive creams to combat the problem. It’s like sand paper!!!!! thanks, but NO thanks honey!!!!

    Reply
  17. Cat

    July 5, 2010 at 8:22 am

    LOVE this. i’m always looking at “price per unit” on the store tags, but this makes it SO much easier to figure out… wonder if it works on other stock-up products?

    Reply
  18. Laura S.

    June 19, 2011 at 3:08 pm

    Just out of curiosity… is there a good rule for paper towels? I imagine it would be more like $0.02 or more per square foot, but I’m not sure.

    Reply
  19. Laura S.

    June 19, 2011 at 3:30 pm

    Also, I found a deal on Amazon that matches the TP principle! It’s only 1-ply TP… never tried it, so it could be sand paper… but surely it can’t be any worse than the stuff my company uses. :)

    https://www.amazon.com/Seventh-Generation-Bathroom-Tissue-Sheets/dp/B000C7P47K/ref=sr_1_62?s=hpc&ie=UTF8&qid=1308510000&sr=1-62

    Reply
  20. Amy V

    June 20, 2011 at 9:18 pm

    I always buy Dollar General TP which is comparable to Scotts.
    4 Big Rolls = 544.57 square foot.
    is only $3.00 any day, every day.

    That equals $0.0055 per square foot.
    It lasts FOREVER. Once in awhile I receive a $5.00 off a $25 purchase which can be used only on Saturday. I normally spend it all on toilet paper.

    Reply
  21. jax norris

    July 5, 2011 at 9:15 pm

    is there something similar to tell a good deal for paper towels? I have the $5 Bounty coupon and want to use it for the best deal not necessarily just because its free or cheap?

    Reply
  22. Laura S.

    July 6, 2011 at 2:35 pm

    Jax – after doing some research, I’ve started to consider paper towels a good deal when it’s less than $0.03 per sq. ft. Using Beth’s rule as a guideline:

    Look at the front bottom of the toilet paper package to determine the total square feet. Now insert a decimal point in this number two places to the left. ** Now, multiply this number by 3. ** If the cost of the package minus coupons is less than or equal to this figure, it’s a decent deal — basically ** $0.03 ** or less per square foot!

    Reply
    • jill

      June 6, 2012 at 10:21 am

      That would put a 6 pk of Bounty Basic that I got for $1.99 at $9.15!!!! That’s a horrible price and more than they charge. What am I doing wrong with your calculations?

      Reply
  23. Kathy

    October 8, 2011 at 1:12 pm

    This idea sounds good. I’m going to have to try this next time I go to the store for tp or paper towels. I wonder if it would work for paper plates. :)

    Reply
  24. MaryLena Anderegga

    November 14, 2011 at 6:51 pm

    Kudos for this idea!! I’ve been using price per roll but with the different size rolls, I’ve had both hits and misses.

    Reply
  25. Shelly

    November 16, 2011 at 11:16 pm

    They currently have Marcal® Small Steps®100% Recycled Bath Tissue Rolls, 2-Ply, 12/Case, regularly $14.99 on sale for $4.49 – over 70% off PLUS there is a coupon available in most Staples stores on the front of their Breakroom/Cleaning Supplies Catalog for $20 off a $75 purchase – You can get 17 packages for $56.33 plus tax WITH FREE SHIPPING – regular price would have been $254.83 – total discount of more than 78%!! I purchased a set for the women’s shelter as they always need bathroom tissue and other paper products!

    Reply
  26. Landan Croom

    January 29, 2012 at 2:02 am

    Im grateful for the post. Fantastic.

    Reply
  27. MaryLena Anderegga

    February 13, 2012 at 6:15 pm

    I did find a new factor to consider in the paper towel pricing. I found the new Scott towel is much more absorbent that either Brawny or Bounty. It doesn’t have any fancy designs but it almost has a quilted texture and absorbs so much more that it takes fewer sheets to clean up large spills.

    Reply
  28. Shelley Mourer

    February 13, 2012 at 11:19 pm

    why cannot I find one simple laundry sopa coupon. I have been on so many sites saying that this would be the site to print your coupons!!!! I have tried for 2 days and I am in tears. Somebody please help

    Reply
    • sarah

      February 16, 2012 at 12:59 am

      shelley, start making your own laundry soap. It is super cheap and it cleans as well as regular soap. It is very easy to make

      Reply
    • Kelly S

      April 30, 2012 at 4:30 pm

      I found a recipe for laundry soap on Pinterest. Borax, Washing Soda and FelsNaptha. It took a little work to make it, but I have been using it for over 4 months and it cost me less than $10!!!!!

      Reply
      • LucassMomAgain

        August 26, 2012 at 2:37 pm

        Is there any version of homemade that would be comparable to a Free & Clear? Looking at the ingredients in FelsNaptha, I can not use that, I currently use Purex Free & Clear for my family as I have found the best deals on it

        Reply
        • simplysweet

          October 4, 2013 at 2:20 am

          Any recipe that calls for a bar of felsnaptha can be equally substituted with ivory soap. Ivory is the most pure and natural of all the soaps I have come across in stores. I have not tried handmade soap yet but I am very interested in knowing if it would work even better. There are also recipes for fabric softner too. But u can always just do a 50:50 water and vinegar solution.

          Reply
  29. Beats By De Shop

    March 9, 2012 at 10:42 pm

    It is super cheap and it cleans as well as regular soap.

    Reply
    • Christine Foglesong

      March 15, 2012 at 5:38 am

      Do you have a recipe for making your own laundry detergent?
      Also, what is the best laundry spray to get stains out of clothes?
      Also, what is the cheapest way to product to use to wash dishes by hand and in the dishwasher?

      Reply
  30. Jo

    July 30, 2012 at 12:33 am

    Hello DSM,
    Thank you for this site and great advice–it all makes so much cent$ ! I do have a question if in the original posting, are the dollar amounts reversed in the bargain example? It’s really late on Sunday, but if the last example is correct, both examples would yield the same price point, right? Maybe my brain is drained, so I’ll just sleep on it–probably dreaming upon a Cottonelley White Quilted Northern Cloud fanned by Mr. Whipple squeezing me out of another nickel or dime or worse…BUT (I’m on a roll here…), with good advice, I’ll figure out in the 7th Generation how to manage without getting soaked and maybe get it Scott free. Now that would be a dream, or a M-i-arcal. Good night John Boy.

    Reply
    • Tara Kuczykowski

      July 30, 2012 at 10:17 am

      At the stock-up price I have list, they would be the same price per square foot, but before that price is my example shelf price which is what determines if it’s a good deal or not.

      I will say that it’s been more and more difficult recently to hit the stock-up price recently, so another good rule of thumb for purchasing is $0.25 per single roll and $0.50 per double roll.

      Reply
« Older Comments
Newer Comments »

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

9 Subscribe & Save Items Under $1

Current Amazon Offers

  • Kindle Deals of the Day
  • Kindle Countdown Deals
  • AmazonFresh Groceries
  • Amazon Prime Free Trial
  • Amazon Music Unlimited
  • Amazon Kindle Unlimited
  • Amazon Baby Registry
  • Amazon Wedding Registry

Hey there — nice to meet you!

I'm Tara: mom of 5 teens/tweens and one 80-lb. Weimaraner, who fancies herself a lap dog. Born and raised in Ohio (GO BUCKS!!!), my fave things include cooking + baking, my JEEP Rubicon, the 4x4 beaches at OBX, and checking out the local craft beer scene...
 
As you can imagine, all of this puts a good dent in my monthly budget. So I've learned how to save on the things I NEED, so I can spend on the things I WANT. Read more.

Want updates by email?

Get all the hottest deals delivered daily right to your email inbox...

Privacy Policy

Disclosures

Deal Seeking Mom is a participant in the Amazon.com Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for us to earn fees by linking to Amazon.com.

disclosure policy | privacy policy | user agreement

Copyright © 2023 Deal Seeking Mom on the Foodie Pro Theme