Print This Post

Amazon: 8 Boxes of Pop-Tarts $18.41

by Tara Kuczykowski on March 2, 2011 · 7 comments

poptarts

There's a great deal on the Kellogg's Pop-Tarts right now at Amazon when you  purchase through Subscribe & Save and use coupon code POPTART2 at checkout. You'll pay just $18.41 for 8 boxes and get FREE shipping!

Score this deal:

  • Select the Pop-Tarts variety you want.
  • Use the Subscribe Now button to add the number of shipments you'd like to receive.
  • Your final total will be $18.41, and you'll receive FREE shipping!

Subscribe & Save will enroll you to receive regular shipments, but you may cancel at any time. If you don't want regular deliveries of the product, you can turn this off once your order has shipped by following these steps:

  • Go to Your Account and click on Manage Subscribe & Save Items.
  • Your current subscriptions will be listed at the top.
  • Click on the Cancel Subscription button to stop any future orders.
  • You'll receive an email confirmation for each item you cancel.

Thanks, Passion for Savings!

{ 7 comments… read them below or add one }

1 Stumped March 2, 2011 at 4:06 pm

Pardon the french, but how the eff is this a “great deal”??

18.41/8 = 2.30 per box.

Walmart = 1.98. per box or better. (Not even using coupons mind you).

And I see only the brown sugar is marked @ 24 too..others flavors like Strawberry more.

With that, get off your lazy butt & just go to Walmart (And use Pop Tart Coupons for extra savings, or not) = WAYYY Cheaper

Reply

2 Tara Kuczykowski March 2, 2011 at 4:12 pm

This is for the 16-ct. boxes, not the 8-ct. packages. I'm not sure where your Walmart is located, but I generally see the 16-ct. Pop-Tarts for around $3.50 or so. You're very lucky if yours are priced at only $1.98!

Reply

3 Kelly March 2, 2011 at 10:05 pm

Stumped - this website is all about saving money AND time, but you should have read a little more closely before ranting like that. It's about $1.15/ea for a box of 16. Tara and her team do an AMAZING job at saving!

Reply

4 Ads March 2, 2011 at 5:18 pm

It's now up to 20.87 with S&S but still a good deal at $2.60 a box for the 16 count! Ours is up to $3.50 for this at WM as well. Savings of almost $1 and no WM hassle.

Reply

5 Awesome Deal March 2, 2011 at 9:05 pm

It is a great deal, and even greater that you can cancel without having to receiving multiple shipments if you don't want to. I actually paid $6.97 OOP for this because I also had some $ left on amazon from a gift card I won. ;) That's what $1.15 per box? AWESOME! Thanks for the deal info!!!

Reply

6 lindsay March 2, 2011 at 9:10 pm

it's $13.95 at the commissary too.

Reply

7 Kelly March 2, 2011 at 10:02 pm

Check out the Lipton Tea while you're there! I got a 48 pk for $6.98 after the subscription and the code LPTONTEA. Mind you, these bags make a gallon so that's 48 gallons for around $7! The 24 pk [which takes 4 to make a gallon] in the grocery store goes on sale for about $2 at the cheapest near me so to get 48 gallons for that price would be $16 [$24 if not on sale!]

great score for me!

Reply

Leave a Comment

You can use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Previous post:

Next post: